فروردین
۲۳

درآمد مایکروسافت، اپل و گوگل از ۱۹۸۵ تا کنون

Author سيد علي جلوه گران    Category چهره ها و شرکت ها     Tags , ,

 

به نظر می رسد که قرار است نام این سه کمپانی که در زمینه ی فن آوری فعالیت می کنند بارها و بارها شنیده شود. سه گانه های تکنولوژی که حداقل برای مشتریان IT شناخته شده اند؛ مایکروسافت، اپل و گوگل.
هر دوی اپل و مایکروسافت، کمپانی های کارکشته ایی هستند که کارشان را از دهه ی ۷۰ آغاز کردند و در دهه ی ۸۰ شناخته شده، شدند. در IT این تاریخ ها، زمان های خیلی گذشته ایی محسوب می شود.
گمانم، جالب باشد که مروری کوتاه داشته باشیم تا ببینیم که چگونه سرنوشت این شرکت ها، در زمینه ی تجارت، طی سالیان دراز دست خوش تغییرات شد؛ البته گوگل ِ تازه نفس را هم اضافه کنید.
چارت هایی را که خواهید دید به دهه ی ۸۰ باز خواهد گشت. ابتدا نگاهی به درآمد خواهیم انداخت تا ببینیم که این سه کمپانی طی این چند دهه، چه میزان درآمد داشتند. ضمنا، به این نکته دقت داشته باشید که این اعداد همگی بر حسب ِ سال هستند. ببینید:

 

نکته ی بسیار جالبی که در این تصویر وجود دارد این است که، اپل در دهه ی ۸۰ بازیکن ِ بسیار گردن کلفت تری از مایکروسافت در کسب ِ درآمد بود. درآمد ِ مایکروسافت تا اواسط ِ دهه ی ۹۰ از اپل عبور نکرد. با این حال بهتر است به رشد سریع ِ درآمد ِ اپل که اخیرا اتفاق افتاده است هم دقت کنید. درآمد ِ گوگل هم از ۲۰۰۴ در تصویر دیده می شود.
حالا به سود دهی نگاهی می اندازیم که تصویر متفاوتی را برایمان ترسیم خواهد کرد.

 

اپل در دهه ی ۸۰، در زمینه ی “سود دهی” از مایکروسافت سَر تر بوده است ولی پس از آن، از مایکروسافت عقب می ماند. ضمنا، به رشد ِ اپل طی سالیان اخیر هم دقت کنید.
نکته ی جالب ِ دیگر این است که می توانید به وضوح سود دهی نزدیک گوگل و اپل در چند سال گذشته را ببینید، با اینکه درآمدهای اپل به شکل مشخصی بالاتر از گوگل است.
در چارت های بالا دیدید که چگونه مایکروسافت هنوز در نوک ِ قله و بالاتر از اپل و گوگل در حال گذر است… شاید وضعیت مایکروسافت برایتان کمی عجیب باشد ولی زمانیکه از گستردگی ِ مایکروسافت باخبر شوید این اتفاق دیگر برایتان زیاد عجیب نخواهد بود:

مایکروسافت: ۹۳۰۰۰ کارمند
اپل: ۳۶۸۰۰ کارمند
گوگل: ۱۹۸۳۵ کارمند

خب! حالا نگاهی نزدیک تر و جداگانه به هر کمپانی می اندازیم…
درآمد و سود سالیانه ی مایکروسافت

کمپانی مایکروسافت توسط بیل گیتس، یکی از ثروتمندترین ها، ساخته شد. مردی که کمپانی را مدیریت می کند تا مایکروسافت بتواند هر ساله آن هم پس از ۱۹۸۵ هنوز سودآور باشد.

 

درآمد و سود سالیانه ی اپل
خیلی واضح دیدید که چطور اپل در دهه ی ۹۰ به مشکل برخورد. کمپانی به رشدش تا ۱۹۹۵ ادامه داد ولی سود دهی ادامه نیافت و درآمد شروع به سقوط کرد… هرچند که اپل در سال های اخیر به رشد ِ چشمگیری دست یافته است.

 

درآمد و سود سالیانه ی گوگل
گراف ِ گوگل نشان می دهد که این کمپانی چگونه رشد ِ پیوسته ایی داشته است. گوگل، مدلی از سود دهی است. سود دهی گوگل مکررا رشد داشته است. ببینید:

 

شاید برایتان جالب باشد که بدانید چند درصد از درآمد این کمپانی ها تبدیل به سود شده است. اعداد زیر برای سال ۲۰۰۹ هستند:

مایکروسافت: ۲۷٫۷%
اپل: ۱۷٫۸%
گوگل: ۲۷٫۶%

می بینید که گوگل و مایکروسافت خیلی به یکدیگر نزدیک هستند. اپل هم در مقام سوم قرار دارد که البته وضعیتش به مرور زمان بهتر شد… درست ۵ سال پیش یعنی در سال ۲۰۰۴، سود ِ اپل از درآمد های حاصله اش تنها ۵٫۲% بود!
مایکروسافت هم واقعا حیرت انگیز است! سود دهی این کمپانی در تمام این سال ها پایین تر از ۲۰% نیامد؛ به جز در سال ۱۹۸۵، که سود دهی مایکروسافت تنها ۱۸٫۸ درصد از درآمدش بود اما در طرف دیگر، این کمپانی توانست سود دهی خود را در سال ۲۰۰۰ به ۴۰٫۴% برساند!

*سود دهی= درآمد – خرج!

به نقل از دنیای زیبای وب

۱ دیدگاه

  • محمد

    با سلام .
    متن فوق العاده خوب و جالبی بود.
    سپاس.

    ۱۳۹۲/۰۵/۱۵ ساعت ۲۳:۳۶

دیدگاه شما؟

*